فصل7-بوم شناسی

هرم انرژی 

 


انرژی نورانی خورشید توسط گیاهان به مواد آلی تبدیل می شود. جانوران ، گیاهان را مصرف می کنند و از این طریق بخشی از مواد آلی را صرف فعالیتهای زیستی می کنند . کاهش تدریجی انرژی از تولید کننده ها به مصرف کننده های یک زنجیره غذایی به صورت هرمی نمایش داده می شود که هم انرژی نام دارد. 

هرم ماده و هرم تعداد 
هرم انرژی هرم ماده نیز به شمارمی رود زیرا موجودات زنده برای به دست آوردن انرژی ماده (غذا) مصرف می کنند. برای تأمین غذایی یک مصرف کننده که در قله هرم قراردارد وجود تعداد زیادی تولید کننده لازم است. هرمی را که در آن افراد مصرف کننده به تدریج بزرگتر، اما از تعداد آنها کاسته می شود، هرم تعداد می نامند. 

پوسیدگی 
مواد آلی بدن جانداران ، پس از مرگ به مواد معدنی مرده تبدیل می شود.به این عمل پوسیدگی می گویند. سه عامل مهم در پوسیدگی نقش دارند: 
1 – آنزیم های موجود در سلولهای جاندار 
2 – جانوران مردار خوار 
3 – میکروبها، به ویژه باکتری ها و قارچ ها (تجزیه کننده ها) 
باکتری و قارچ ها که عامل اصلی پوسیدگی هستند روی ماده بی جان قرار می گیرند و آنزیم های گوارشی از خود ترشح می کنند. این آنزیم ها مواد را تجزیه می کنند. پس میکروب ها مواد تجزیه شده را جذب می کنند. بخش های نرم تر مانند پوست و ماهیچه سریعتر از بخش های سخت مثل استخوان ، پوسیده می شوند. پوسیدگی با تولید گرما همراه است. بعضی باکتری ها به علت تنفس بی هوازی بوی بدی تولید می کنند. برای انجام عمل پوسیدگی رطوبت کافی، گرمای کافی و اکسیژن لازم است و جسم مرده نباید آغشته به مواد شیمیایی که موجب مرگ تجزیه کنندگان می شود مانند الکل، قیر و روغن باشد. برای انجام پوسیدگی بایستی بقایای مرده موجودات را در جایی قرار داده و تمام شرایط لازم برای پوسیدگی را فراهم کنید. باغبانان چنین کاری را برای تهیه کود انجام می دهند. 

اهمیت پوسیدگی 
پوسیدگی از انباشته شدن بقایای موجودات زنده جلوگیری می کند و موجب کامل شدن چرخه عناصر شیمیایی مانند کربن، نیتروژن و غیره می شود. مواد پوسیده شده را می توان به عنوان کود مورد مصرف قراردارد. از عمل پوسیدگی می توان در از بین بردن زباله ها و تصفیه فاضلاب ها و تولید کود استفاده کرد. 

نگهداری غذا 
برای نگهداری غذا باید یا میکروب ها را از بین برد و یا شرایط رشد میکروب ها را از بین برد. به این ترتیب از فساد و تجزیه مواد غذایی جلوگیری می شود. از روش نگهداری غذا می توان به حرارت دادن، انجماد، خشک کردن ، افزودن مواد شیمیایی، ترشی انداختن، دودی کردن، شور کردن و پرتودهی اشاره کرد. 
به عنوان مثال شیر را می توان با حرارت دادن تا 150 درجه سانتیگراد تا چند ماه و با حرارت دادن تا ْ c70 تا چند روز در ظرف سربسته نگهداری کرد. 

چرخه مواد در طبیعت 
به حرکت عناصر و مواد مختلف از محیط به بدن جاندار و خروج دوباره آن از بدن جاندار به محیط که همیشه در حال تکرار است، چرخه مواد می گویند. به عنوان نمونه می توان به چرخه کربن و چرخه نیتروژن اشاره کرد.

/ 4 نظر / 35 بازدید
بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345421881.99

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1358249548

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 1220260411

لیلا

سلام :فقط موضوعات کتاب بود .زیاد جالب نبود - این بحث بوم شناسی را می تونستید بااضافه کردن یکسر ی شکلها وتوضیحات اضافه جالبتر می کردین [قهر]